Platforma Aktywności Obywatelskiej jest narzędziem pilotażowym, dlatego celem ułatwienia użytkownikom korzystania z niego, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ci sprawnie się nim posługiwać.

 1. Platforma Aktywności Obywatelskiej jest narzędziem darmowym, tzn. na żadnym etapie jej życia, nie są pobierane przez organizatora żadne opłaty. Możesz zatem śmiało i bezpiecznie poruszać się po platformie, korzystać w pełni z jej funkcjonalności i wspierając projekty.
 2. Konto na platformie mogą zakładać Osoby prywatne, Organizacje pozarządowe oraz Firmy. Osoby prywatne i Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać i głosować na projekty, a także wspierać innych użytkowników finansowo, materiałami, wiedzą i swoją pracą. Firmy nie mogą zgłaszać projektów i głosować na nie, mogą za to promować się w dziale Donatorzy, przekazując środki i wspierając jak najwięcej projektów. Im więcej wspierasz – tym wyżej jesteś w rankingu firm Przyjaznych Miastu i Mieszkańcom.
 3. Projekty dzielimy na „konkursowe” i „nie konkursowe”. Jeśli Twój projekt nie wymaga wkładu finansowego lub materialnego, jeśli chcesz zgłosić jednorazową akcję społeczną lub po prostu zwrócić uwagę na jakiś problem, który dotyczy twojej okolicy – oznacz Twój projekt jako „nie konkursowy”. Jeśli jednak twój projekt wymaga nakładów finansowych i w związku z tym chcesz ubiegać się o dodatkowe wsparcie w formie nagród – oznacz projekt jako „konkursowy”.
 4. W związku z pilotażowym charakterem platformy – w tym roku jeden użytkownik może złożyć tylko jeden projekt. Jeśli jednak pilotaż wykaże zainteresowanie platformą ze strony użytkowników – w następnej edycji jeden użytkownik będzie mógł złożyć więcej projektów.
 5. Korzystając z Giełdy projektów i otrzymując informację o zaoferowanej pomocy od innego użytkownika – powinieneś w swoim profilu zaakceptować lub odrzucić to zaoferowane wsparcie. Zaakceptowane wsparcie pojawi się w formie tekstowej w opisie twojego projektu. W tym momencie powinieneś zaktualizować projekt, tak by jego opis był zgodny z rzeczywistością (zmniejszyć budżet, zaktualizować listę niezbędnych materiałów, pracy i zgód).
 6. Przesyłając wiadomość do innego użytkownika - wypełnij formularz znajdujący się w jego profilu publicznym (lub bezpośrednio na stronie jego projektu). Lider projektu otrzyma Twoją wiadomość na adres e-mail podany przy rejestracji konta. Od tego momentu możecie kontaktować się ze sobą drogą mailową.
 7. Możesz komentować czyjś projekt tylko wtedy, gdy wsparłeś lub zadeklarowałeś w jakiejś formie wsparcie dla niego - zarówno w formie finansowej, materialnej, proceduralnej, swoją pracą, jak i prostu poprzez polubienie projektu.
 8. Jeśli chcesz aby twój projekt wziął udział w konkursie na dofinansowanie lub jeśli chcesz głosować na projekty innych użytkowników, musisz potwierdzić, że ty to ty. Dlatego też po rejestracji na platformie, uzupełnij swój profil o Imię, Nazwisko i numer PESEL, a jeśli jesteś Organizacją Pozarządową lub Firmą – o numer NIP.
 9. Wsparcie finansowe dla projektów odbywa się poprzez system płatności Trasferuj.pl. Dzięki temu w szybki i bezpieczny sposób przekażesz środki na projekt, który chcesz wesprzeć. Fundacja Nowe Technologie nie pobiera z tego tytułu opłat, niemniej są one naliczane przez operatora obsługującego mikropłatności (1,8% wartości przekazanej kwoty, zatem wspierając projekt kwotą np. 10 złotych - zapłacisz 18 groszy).
 1. Dodatkowe informacje o tym jak poruszać się po platformie znajdziesz tutaj:
  • zakładka Jak stworzyć dobry projekt -znajdziesz tu instrukcję krok po kroku jak zgłosić projekt i osiągnąć sukces,
  • zakładka FAQ - znajdziesz tu najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie,
  • zakładka Forum. Tutaj masz okazję zadać swoje pytania innym użytkownikom.

W każdym momencie możesz także skontaktować się bezpośrednio z nami, przechodząc do zakładki Kontakt, wybierając interesujący cię temat i wypełniając formularz kontaktowy.